Celá republika si letos připomíná 30. výročí sametové revoluce.  Zásadní úlohu během ní sehráli studenti, a proto i dnes vyzýváme vás, středoškoláky, po celé republice, abyste se ke vzpomínce na listopadové události přidali.

SAMETOVÝ HAPPENING O VELKÉ PŘESTÁVCE

Chcete se svými spolužáky připomenout 30. výročí sametové revoluce? Shromážděte o velké přestávce celou školu, přečtěte svůj projev, vytáhněte klíče, společně jimi zacinkejte, a připojte se tak k lidem ze středních škol po celé republice! 

Proč zrovna zvonění klíči? Jedním ze symbolů sametové revoluce se stal právě cinkot klíčů. Lidé je vytahovali během demonstrací na náměstích po celé republice a cinkotem dávali najevo, že komunistickému režimu odzvonilo.  Zvonění klíči v sobě neslo touhu po změně a atmosféru naděje, která prostupovala všechny listopadové demonstrace.

Jak happening uspořádat vám poradíme v našem návodu. Přichystali jsme také příklad projevu, který během něj může zaznít. Napsat si ale můžete vlastní! Fotky nebo videa z happeningu sdílejte na sociálních sítích pod hashtagem #sametovyhappening.

FESTIVAL SVOBODY NA VAŠÍ ŠKOLE

Co takhle místo vyučování připravit festival připomínající výročí sametové revoluce? Dejte dohromady tým a uspořádejte na škole v listopadu svůj vlastní Festival svobody. Výstavy, koncerty, volitelné semináře, promítání trezorových filmů, debata s pamětníkem, literární večer, divadlo, výtvarná dílna, a k tomu zakázané počítačové hry z dob minulého režimu pro celou školu? Vymyslete se spolužáky něco revolučního a oživte tak prostor školy!

Festival můžete po domluvě s vedením školy uspořádat jakýkoliv den v rozmezí 11. – 22. listopadu. K dispozici je vám naše nabídka programu a taky koordinátorky, které vám s organizací pomůžou. Přihlaste svou školu do konce října přes formulář a my se vám ozveme s podrobnostmi. Jestli jste na škole sami ještě žádný festival nepořádali, rádi vám poradíme. Stáhněte si náš návod.

S jakým "festivalovým" programem můžeme pomoct my? Pokud vás zajímají přednášky o historii, workshopy, nebo debaty týkající se svobody a společnosti dnes i v minulosti, rozklikněte naši nabídku programu, který si můžete po přihlášení (formulář výše) zdarma zabookovat pro svůj festival. (Vzhledem k pozdnímu termínu už nelze zajistit program s lektory.)

Minigranty od Nadace České spořitelny: Pronájem ozvučení, tisk plakátů, výtvarné potřeby – uspořádat takový festival něco stojí! Proto můžete od Nadace České spořitelny získat finanční podporu. Podmínkou k získání grantu je vlastní fundraising skrze portál Darujme.cz. Vybranou částku Nadace České spořitelny zdvojnásobí do výše 5 000 Kč. Chcete se svým týmem o grant zažádat? Tady najdete víc informací.

Chcete do přípravy festivalu zapojit celou školu? Pomůže vám elektronická hlasovací platforma IH21, která se používá třeba pro školní participativní rozpočty nebo rozhodování školních parlamentů. Jak hlasování funguje se dozvíte zde.

LITERÁRNÍ A VÝTVARNÁ SOUTĚŽ

Napiš novinový sloupek nebo vytvoř výtvarné dílo. Nejpovedenější výtvory budou publikovány Deníkem N, vystaveny v Centru současného umění DOX a promítány přímo během oslav 17. listopadu v Praze!

Téma: Kdo, když ne my?! Letos slavíme třicetiny revoluce, kterou tenkrát odstartovaly studentské protesty. Co znamená svoboda pro současné studenty středních škol?
Jako student můžeš mít někdy pocit, že ti společnost nedává dostatečný prostor pro realizaci. Abys mohl něco zásadního konat, musíš vyčkat, až se dostaneš přes práh dospělosti. Je to ale opravdu tak? Máš pocit, že je tvůj hlas slyšet? Nebo ti přijde, že středoškoláci nemají ve společnosti dostatek prostoru pro vyjádření? A jak ze své pozice můžeš ovlivňovat konkrétní věci týkající se tvé generace, ale třeba i budoucnosti a generace budoucích? Dej vědět, co tě teď nejvíc pálí! 

Pravidla literární soutěže

Dejte dohromady tým (ideálně ve složení učitel + studenti) a uspořádejte si na škole na podzim vlastní festival připomínající výročí sametové revoluce. Workshopy, debaty, výstavy, promítání trezorových filmů, debaty s pamětníky, studentské projekty a dalších aktivity. Vymyslete se svými (spolu)žáky něco revolučního a oživte běžnou výuku v průběhu celého podzimu, nebo třeba jen v jeden den. K dispozici je vám naše nabídka programu a také metodika a koordinátorky, které vás jí provedou.

> Pravidla výtvarné soutěže

Na dané téma vytvoř výtvarné dílo v jakémkoliv formátu. Techniku, kterou zvolíš, necháme na tobě. Může jít o obraz, koláž, video, fotografii atd. Dílo, či cyklus můžeš vytvořit sám, ale taky třeba v rámci hodiny výtvarky se svými spolužáky. Dílo nahraj (případně vyfoť) na instagram pod hashtagem #kdokdyznemy. My ho promítneme přímo během oslav 17. listopadu v Praze na Národní a Václaváku a vystavíme v Centru současného umění DOX. Vernisáž proběhne 15. listopadu. Součástí vernisáže bude i zajímavá beseda.

  1. Svá díla mohou přihlašovat studenti středních škol.
  2. Můžeš tvořit sám, ale i kolektivně se spolužáky. Oslov učitele a využij výzvu třeba jako náplň do hodiny výtvarky. 
  3. Dílo nahraj na svůj instagram pod hashtagem #kdokdyznemy do 1. listopadu 2019. Připoj název své školy.
  4. Podmínkou pro účast v soutěži o vystavení v DOXu je pojmenování díla. Doporučujeme napsat i krátkou anotaci v maximálním rozsahu 300 znaků (není podmínkou).
  5. Díla budou promítána během oslav 17. listopadu na Národní třídě a Václavském náměstí v Praze. 
  6. Ta nejlepší budou vybrána Centrem současného umění DOX a budou v galerii po dobu dvou týdnů vystavena. Vernisáž vybraných děl a debata proběhne v pátek 15. listopadu od 17.00.
  7. Výherci budou po 5. listopadu kontaktováni skrze instagram. V případě digitálních dat musí výherci zaslat svá díla do 8. listopadu (video ve formátu .mp4, obrazové formáty ve formátu jpg/tiff v tiskové kvalitě – min. 2 MB), jinak díla nebudou vystavena. Ostatní techniky - malby, kresby, apod – je nutné odeslat poštou do 8. listopadu.